Co wiemy o Battlefield 3 ?

Za gram.pl autor: Adam ‘Harpen’ Berlik

Tryby rozgrywki

W grze Battlefield 3 rywalizować między sobą będą frakcje: Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych (USMC), Unia Europejska (EU), Koalicja Bliskowschodnia (MEC) oraz Rosja. Oprócz multiplayera dostępna będzie także kampania dla pojedynczego gracza (najwidoczniej DICE chce stawić czoła nowemu Call of Duty). Bohaterami single playera będą członkowie elitarnego oddziału U.S. Marines. Z kolei w multi odwiedzimy m.in. Paryż, Teheran i Nowy Jork, walcząc z przeciwnikami w ciasnych uliczkach oraz na otwartych polach bitew.

Pojazdy

W Battlefield 3 nie zabraknie pojazdów. Pojawią się ponaddźwiękowe samoloty bojowe, śmigłowce, czołgi i transportery opancerzone. Pierwszy materiał wideo z gry jednoznacznie daje do zrozumienia, że zobaczymy czołg M1A2, helikopter UH-1Y Huey oraz rosyjski myśliwiec SU-37. Można zatem podejrzewać, że mapy będą tak samo duże, jak w “dwójce” albo nawet jeszcze większe (zwłaszcza na PC, więcej szczegółów w kolejnych akapitach).

Wersja beta

Premiera Battlefield 3 zostanie poprzedzona betatestami. Dostęp do nich otrzymają gracze, którzy zakupili Medal of Honor w Edycji Limitowanej. Czy możliwość zapoznania się z grą przed jej wydaniem będą mieli także pozostali? Tego na razie nie wiadomo. Electronic Arts w lipcu 2010 roku zapowiedziało, że betatesty odbędą się najpóźniej rok po premierze Medal of Honor, który zadebiutował w połowie października 2010.

Różnice między wersjami

Electronic Arts już w sierpniu zapowiedziało, że Battlefield 3 nie będzie działał na Windowsie XP i jest optymalizowany z myślą o 64-bitowych systemach. Gra bazować będzie na technologii Frosbite 2.0 (w Battlefield: Bad Company 2 wykorzystano Frosbite 1.5), co za tym idzie, wzrosną wymagania sprzętowe. Zatem najładniejszą grafikę powinniśmy zobaczyć na PC. Posiadacze tej platformy zostaną również uprzywilejowani w inny sposób – otóż w trybie multiplayer na jednej mapie zmieści się nawet 64 graczy (tylko 24 na Xboksie 360 i PlayStation 3).

Oprawa wizualna

Jak już wspomniałem DICE do produkcji Battlefield 3 wykorzystuje Frosbite 2.0. Zobaczymy więc wysokiej jakości grafikę na wszystkich platformach (a zwłaszcza na PC) oraz zaawansowany system destrukcji otoczenia (mam tutaj na myśli głównie niszczenie osłon). Autorzy zapowiadają także ulepszone efekty dźwiękowe i poprawioną animację postaci. Nowa wersja technologii pozwoliła również na rozszerzenie wachlarzu ruchów kierowanej postaci – bohater będzie mógł się czołgać. Co ciekawe, otrzymamy również możliwość odciągnięcia rannego kolegi w bezpieczne miejsce. Przeciwników zlikwidujemy także przy wykorzystaniu uprzednio zainstalowanej broni (możliwość umieszczenia stacjonarnego działka dostępna będzie w wybranych miejscach, charakteryzujących się odpowiednim ukształtowaniem terenu).

Kolejne informacje

Czy możemy liczyć na takowe? Z pewnością – gra jest tematem marcowego numeru GameInformera, w którym znajdzie się obszerna zapowiedź. Warto przypomnieć, że w sierpniu 2010 roku Electronic Arts poinformowało, iż nie ma zamiaru męczyć twórców Battlefield 3 marketingiem i PR. Firma chce, by DICE całkowicie skupiło się na tworzeniu gry, by ta była maksymalnie dopracowana. Jednak jest to głośny tytuł i trudno sobie wyobrazić jego nieobecność na targach E3 lub gamescom. Poza tym EA przeczy samemu sobie – oficjalna prezentacja nastąpi podczas tegorocznej odsłony Games Developer Conference na początku marca. Niewykluczone jednak, że pojawią się na niej wyłącznie przedstawiciele Electronic Arts.

Data premiery, wersja językowa i wydanie

Battlefield 3 trafi do sklepów jesienią tego roku w polskiej wersji językowej na PC, Xboksie 360 i PlayStation 3. Electronic Arts nie sprecyzowało jeszcze, czy spolszczone zostaną wyłącznie napisy, czy też doczekamy się dubbingu. W przedsprzedaży dostępna jest wyłącznie Edycja Limitowana. Jej zawartość zostanie oficjalnie ujawniona na GDC 2011. Jednakże do sieci wyciekła reklama, z której dowiadujemy się, że wspomniane wydanie zawierać będzie “Powrót do Karkand”, czyli dodatek składający się z czterech map z Battlefield 2. Będą one udoskonalone pod wieloma względami (grafika, system zniszczeń i fizyka). Gracze, którzy zakupią EL otrzymają także unikatowy zestaw broni i pojazdów z “dwójki” oraz dostęp do nowych osiągnięć/trofeów. Miesiąc premierze gry EA ma wydać te dodatki w formie płatnego DLC.

Dodam jako ciekawostki:

Medycy bedą mieli opcję, wynoszenia z pod obstrzału ciężko rannego żołnierza – prawopodobnie aby go później wyleczyć 😉

Oraz ma wrócić opcja przejścia do pozycji leżenia… Czy to dobrze? Chyba nie… Już widzę te stada snajperów z Bożej łaski…

BF3 Back to Karkand!

A tutaj, silnik gry Frostbite 2.0, i zarysy znajomej mapy…

Silnik gry BF3

Ciekawe tylko, jak nasze maszyny zmielą 64 slotowe serwery, Frostbite i kiedy pojawia się pierwsze patche do gry

Battlefield 3 – First Look (Teaser Analysis & News Roundup)

BF3 Teaser Analysis


Yoss

Lubisz to? Poleć to innym:

2 myśli w temacie “Co wiemy o Battlefield 3 ?”

  1. mi tam akurat leżenie bardzo się podoba, natomiast jestem ciekaw czy w związku z wyciąganiem rannych zrobią coś w kwestii zranień, mogliby wziąć przykład z OFP2, tam jest to fajne rozwiązane

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.